Теодор, системен администратор / DevOps
Разкажи ни как стигна до тази професия – случайно ли беше, или нарочно?
По-скоро беше случайно. Поради различни причини не продължих напред след строително-инженерното ми образование и се захванах с ИТ сферата, тъй като това беше една от страстите ми от малък – обожавах да бърникам по компютъра и да играя игри с часове.
Коя част от работата си представяше различно, преди да се занимаваш с това?
Представях си, че ИТ специалистите и хората, които разбират от компютри, са някакви гении, които са се родили едва ли не научени, могат всичко, и знанията им винаги идват на 100% от главата им… Оказа се съвсем не така. 🙂
Кои според теб са трите най-важни умения за твоята работа?
- Способност да поемаш отговорност и да спазваш срокове.
- Multitasking и интерес към новите технологии.
- Желание/търпение за разрешаване на проблеми, независимо от естеството и трудността им.
Ако трябваше да избереш едно най-интересно и едно най-досадно нещо, с което се занимаваш в работата си, какво би казал?
Най-интересното: разучавам Framework на програмния език Python за разработване на Уеб страници и приложения; също така правя първи опити с един софтуер за администриране и конфигуриране на стотици сървъри едновременно.
Най-досадното: не мога да кажа точно, но със сигурност е ужасно досадно постоянно всякакъв софтуер да не работи и да се изисква намеса (което се случва всекидневно в този тип работа!)
Какви промени очакваш да видим в ИТ сферата през следващите 10 години?
Все повече човешки труд ще бъде автоматизиран. Това важи за абсолютно всички сфери на работа и ИТ не прави изключение! От една страна ще има по-малко място за човешки грешки, от друга ще има по-голяма борба за работни места.
Кое е най-трудното нещо, което ти се е налагало да правиш в работата си?
Да deploy-на софтуер на клъстер от машини, които само след няколко дни конфигурация, вече обслужваха хиляди потребители наведнъж.
Вършил ли си някога работа, за която не си бил 100% квалифициран? Как подходи и кое твое качество ти помогна да се справиш?
От както съм започнал не се чувствам квалифициран :D. Тази сфера е толкова необятна, че в определен момент можеш да имаш само към 10-15% процента знания по дадена тема, и ако случайно си мислиш, че няма какво да научиш, веднага от някъде ти се доказва противното.
Това което помага е умението да потискаме егото и да сме спокойни, че никога няма напълно да знаем всичко в един толкова бързо еволюиращ бизнес и винаги има какво да научим. Умението за работа с Google е едно от най-важните качества според мен.
Какво четеш най-често? Откъде набираш информация и вдъхновение за работата си?
Най-често чета техническа литература. Така оставам информиран за всичко което ме интересува. Няма значение дали ще са безплатни или купени книги от нета, или някакви курсове и материали, клипове относно дадена тематика – един човек в ИТ сферата винаги трябва да е в крак с новите технологии и промените които настъпват в индустрията.
Каква е първата крачка, която мога да направя, за да съм по-близо до твоя успех?
Ако искате да се развиете като ИТ специалист трябва да положите стабилна основа. Главните направления в тази сфера са Sys Admin (Системен Администратор) / Quality Analyst QA (Тестър) / Developer (Програмист/Разработчик). Хубаво е да се прочете за отделните позиции, за да се има идея на къде да се тръгне в развитието.
Независимо към какво се насочите, основни познания биха били:
- Как работи и как е устроен един компютър?
- Какви различни типове технологии съществуват и кои най-много се ползват?
- Какво са програмни езици и за какво/как се използват?
- Четене и писане на код (препоръчвам Python като първи програмен език, защото е най-близък до английския като синтаксис и логика)
- Операционни системи, бази данни, мрежова свързаност, облачни технологии (или на английски operating systems, databases, computer networking, cloud services)
Желая ви успех!